Chat with us, powered by LiveChat

W Gazecie Prawnej: “O przyszłości branży produktów do maszyn vendingowych”

6.03.2019

Czemu Polska jest 17 krajem w Europie pod względem ilości osób na maszynę wendingową? Jakie są przewidywania na temat tego rynku w Polsce?

Maszyny vendingowe są to maszyny umożliwiające sprzedaż towarów – kawy, herbaty, posiłków, itd. lub usług takich jak dostęp do internetu bez pośrednictwa człowieka. Zazwyczaj posiadają możliwość wrzucania monet i przyjmowania banknotów, współcześnie obsługują także karty kredytowe, oferują sprzedaż drogą płatnych smsów. Istnieją także maszyny wydające produkty bezpłatnie, stawiane są one zazwyczaj w miejscach o limitowanym dostępie, np. biurach. W pracy pomijam maszyny hazardowe, takie jak jednoręcy bandyci, pachinka, maszyny te mają wspólne początki z maszynami vendingowymi, jednak współcześnie stanowią odrębny rynek od klasycznego vendingu.

Pierwsze współczesne maszyny vendingowe pojawiły się na ulicach Londynu i Nowego Yorku w latach 80 XIXw. Wydawały one po wrzuceniu monety takie produkty jak pocztówki czy gumy do żucia. Już na początku XX w. ilość tych maszyn szacowano na dziesiątki tysięcy a w roku 1902 otwarto pierwszy bar wydający wszystkie produkty z maszyn vendingowych. W latach 20 pojawiły się pierwsze automaty nalewające napoje (początkowo wodę sodową) do kubków a w latach 60 stworzono maszyny z lodówkami umożliwiające sprzedaż zimnych napoi z puszek.

Pierwsze współczesne maszyny vendingowe pojawiły się na ulicach Londynu i Nowego Yorku w latach 80 XIXw. Wydawały one po wrzuceniu monety takie produkty jak pocztówki czy gumy do żucia. Już na początku XX w. ilość tych maszyn szacowano na dziesiątki tysięcy a w roku 1902 otwarto pierwszy bar wydający wszystkie produkty z maszyn vendingowych. W latach 20 pojawiły się pierwsze automaty nalewające napoje (początkowo wodę sodową) do kubków a w latach 60 stworzono maszyny z lodówkami

Krajem o zdecydowanie największej liczbie maszyn vendingowych, w ilościach bezwzględnych jak i per capita jest Japonia. Jedna maszyna vendingowa przypada na 23 osoby a ich całkowitą ilość szacuje się na 5,405,300.

W Europie…

W Europie najwięcej maszyn vendingowych także w liczbach bezwzględnych jak i per capita jest w Hiszpanii, na jedną maszynę vendingową przypadają 93 osoby. Całkowitą ilość maszyn szacuje się na 620 000. Podobną proporcję mają Holandia, Szwajcaria, Belgia, Włochy. Jednak już w Słowacji w Czechach, Finlandii na jedną maszynę vendingową przypada ponad 500 osób. Europejską listę kończy Rosja z jedną maszyną na 11867 osób. Polska ze stosunkiem 950 osób na maszynę vendingową zajmuje 17 miejsce w Europie. Jest to ponad 10 razy więcej niż w Hiszpanii.

źródło: http://www.gentle.pl/rynek-maszyn-vendingowych-w-polsce-teraz-i-w-przysz%C5%

Piszą o nas

W Gazecie Prawnej: “O przyszłości branży produktów do maszyn vendingowych”

czytaj więcej

W Gazecie Prawnej: “O przyszłości branży produktów do maszyn vendingowych”

czytaj więcej